Dziedzina produkcji przemysłowej staje się coraz bardziej konkurencyjna, co jest wynikiem ciągłego rozwoju i ewoluowania różnych technologii. Przy tak szybkich zmianach wyzwaniem stało się wytwarzanie wysokiej jakości produktów przy możliwie najniższych kosztach, ale także w jak najkrótszym czasie oraz w dużych ilościach. Maszyny CNC umożliwiły pokonanie tego wyzwania, oferując nowoczesne systemy obróbki. Należące do tej kategorii systemy szlifierskie CNC, odgrywają ważną rolę w branży szlifierskiej. Czym jest szlifowanie CNC? Gdzie znajdzie zastosowanie? Jakie ma zalety?

Szlifowanie CNC – co to jest?

Projekty zawierające elementy wymagające szlifowania, zazwyczaj oznaczają korzystanie z gotowych schematów i planów, których należy dokładnie przestrzegać. Często w czasie takiego rodzaju obróbki materiału nie ma miejsca na nawet niewielką rozbieżność w projekcie, ponieważ szlifowana powierzchnia może wymagać jedynie lekkiego muśnięcia, aby znacząco zmienić kształt. Tak więc problem z ręcznymi i samodzielnymi systemami szlifowania polega na tym, że bardzo trudne, a nawet niemożliwe jest podążanie kropka w kropkę za danym schematem i idealne wykonanie naszkicowanego na nim elementu. W momentach, gdy praca wymaga niebywałej precyzji, warto skorzystać ze szlifowania CNC.

CNC to akronim angielskiego Computer Numerical Control (komputerowe sterowanie numeryczne). Krótko mówiąc, jest to proces, w którym dwuwymiarowe lub trójwymiarowe wspomagane komputerowo projekty (CAD – Computer Aided Design) z odpowiednimi kodami rozpoznawanymi przez oprogramowanie CNC są wprowadzane do komputera. Kody te zawierają wymagane wartości liczbowe potrzebne do dokładnego wykonania danego procesu obróbki od początku do końca. W przypadku szlifierek CNC wartości liczbowe ogólnie oznaczają pozycje i zadania elementów składowych procesu szlifowania, w odniesieniu do osi X, Y i Z (kąt wrzeciona, czas szlifowania oraz tolerancja).

Szlifowanie CNC jest więc rodzajem obróbki przy użyciu tarczy ściernej jako narzędzia tnącego oraz z użyciem komputerowego sterowania numerycznego, co pozwala na niezwykłą szybkość i precyzję pracy. Każde ziarno na powierzchni ściernicy wycina małe wióry z obrabianego elementu, poprzez odkształcenie ścinające. Szlifowanie CNC służy do wykańczania detali, których powierzchnia musi charakteryzować się wysoką jakością oraz dużą dokładnością i precyzją kształtu i wymiarów.

Zalety szlifowania CNC

Jak wspomniano wcześniej, szlifierki CNC mają możliwość wyjątkowej kontroli nad procesem obróbki. To właśnie ta precyzja najlepiej charakteryzuje zalety szlifowania CNC, mimo że sam proces szlifowania jest dość prosty. Po prostu po wpisaniu odpowiedniej specyfikacji do komputera szlifierka zaczyna działać. Używając precyzyjnych pomiarów i wysokiej jakości narzędzi szlifierskich, maszyna pracuje, tworząc produkt końcowy, który dokładnie spełnia wprowadzone wcześniej specyfikacje. Maszyna ma nad całym procesem ekstremalną kontrolę, aby tworzyć metalowe elementy, które idealnie pasują do naszych oczekiwań.

Dodatkowo dużym plusem jest to, że systemy szlifowania CNC są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i możliwości. Można wybierać spośród maszyn o różnych ilościach sterowanych numerycznie osi ruchu (na ogół od trzech do ośmiu). Koszty montażu tych maszyn są znacznie wyższe w porównaniu do zwyczajnych szlifierek, ponieważ są one zbudowane z cięższych i sztywniejszych odlewów oraz spawanych zespołów. Jednak systemy szlifierskie CNC zyskują na popularności ze względu na ich wszechstronność i wyjątkowe zalety, jakie oferują w porównaniu ze szlifierkami konwencjonalnymi.

Dodatkowo, szlifierki CNC są zaprojektowane tak, aby mogły pracować pod wysokim ciśnieniem chłodziwa, w zamkniętej obudowie, co zapewnia szybsze usuwanie warstw metalu i maksymalną prędkość pracy. Eliminuje to również ryzyko spalenia narzędzia z powodu dużej prędkości i przegrzania. Uniwersalność maszyn do szlifowania CNC pozwala użytkownikom tworzyć własne projekty z półfabrykatów i dowolnie modyfikować projekty. Zwiększa to niezależność użytkownika szlifierki od zewnętrznych dostawców. Co również niezmiernie ważne, szlifowanie CNC umożliwia masową produkcję identycznych elementów. Dlatego jest to świetna opcja dla osób, które znajdują zapotrzebowanie na tworzenie dużych ilości takich samych części, bez obawy o pomyłki, a więc dodatkowe koszty i zmarnowany czas. Wszystkie elementy wyprodukowane w procesie szlifowania CNC będą do siebie dokładnie dopasowane.

Każdy, kto korzysta ze szlifierek CNC, z pewnością doceni liczne zalety, jakie wiążą się z pracą z ich użyciem oraz efektem końcowym, jaki pozwalają osiągnąć. W przeciwieństwie do pracy z wykorzystaniem szlifierek konwencjonalnych, szlifowanie CNC zapewnia bardzo dużą lekkość cięcia i niezmiernie dokładne wykończenie obrabianych elementów. Maszyny CNC umożliwiają również optymalizację produkcji elementów, dzięki możliwości wykorzystania w tym procesie mniej wykwalifikowanych osób i ograniczonego nadzoru całego projektu.